Ako sa zbaviť čiernych bodiek? Moje domáce a prírodné prípravky

Ako sa zbaviť čiernych bodiek

Stáva sa vám, že pri pohľade do zrkadla vašu pozornosť  upútajú desiatky (alebo dokonca stovky) drobných čiernych bodiek? Sú na nose, lícach a dokonca aj na čele alebo brade. Sú hlboko v pokožke a preto sa nedajú odstrániť pomocou micelárnej vody. Sú to ČIERNE BODKY! Ako sa ich zbaviť? Môj dnešný príspevok bude práve o tom. 

Dámy, 

čierne bodky sa týkajú takmer úplne všetkých. Má ich väčšina žien, pretože naša pokožka je prirodzene náchylná na zachytávanie nečistôt, ktoré nás obklopujú a navyše sa často stáva, že naša pokožka produkuje príliš veľa mazu a je podráždená. Práve toto je recept na to, ako získať nechcené čierne bodky…

Čierne bodky. Čo to vlastne je?

Čierne bodky, tiež známe ako komedóny, sú kožné ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v oblastiach s veľkým množstvom vývodov mazových žliaz. Ide o takzvanú T-zónu (čelo, nos a brada). Toto ochorenie môže mať formu začervenania, zápalu alebo hypersenzitivity. 

Rozlišujeme dva typy komedónov:

otvorené komedóny, to sú práve čierne bodky, ktoré všetci dobre poznáme.
uzavreté komedóny, drobné svetlé hrbolčeky pod kožou.

Príčiny vzniku komedónov

Viete, čo podporuje vznik čiernych bodiek a pupienkov?

Príčinou vzniku týchto kožných nedokonalostí sú najmä usadeniny mazu a keratinizácia vývodov mazových žliaz. Jednoducho povedané, komedóny vznikajú v prípade, že je pokožka mastná a v kožných póroch sa nahromadia nečistoty. Komedón je teda ako zátka vytvorená z kožného mazu, odumretých buniek a nečistôt, ktoré upchávajú póry, poskytujú potravu pre baktérie a spôsobujú podráždenie. 

Je jasné, že komedóny nevznikajú len tak z ničoho nič. Medzi príčiny vzniku čiernych bodiek, ktoré nemôžeme nijako ovplyvniť, patria:

  • hormonálne výkyvy
  • nadmerný stres
  • nezdravá a nevyvážená strava
  • znečistenie ovzdušia (napr. smog)
  • aplikácia produktov nevhodných pre náš typ pleti  
  • nesprávne odličovanie, nedostatočné čistenie tváre
  • zanedbávanie používania peelingov na tvár 

a mnoho ďalších viac či menej závažných chýb. 

Ako bojovať proti čiernym bodkám?

Čierne bodky ma trápili dlho, aj keď si myslím, že moja pleť nie je aknózna. Len sa mi zrazu zavesili na nos a nevedela som sa ich zbaviť! Našťastie sa mi po niekoľkých dlhých a vyčerpávajúcich bojoch podarilo komedóny poraziť a teraz už viem, ako čiernym bodkám predchádzať. Riešení je niekoľko. 

Tri kľúčové pravidlá starostlivosti o pokožku s čiernymi bodkami sú: 

  1. Dávajte si pozor na to, aké prípravky používate a s čím si umývate tvár – preberte svoju kozmetiku a nechajte si len tie prípravky, ktoré nie sú mastné a pleť vyčistia prirodzeným spôsobom bez toho, aby pokožku príliš vysušili. 
  2. Používajte peeling, nanášajte ho na pokožku pravidelne – aspoň raz týždenne; peeling pomáha odstraňovať nečistoty a odumreté kožné bunky.
  3. Predchádzajte mastnej pleti a prílišnej produkcii kožného mazu – zmeňte svoje návyky starostlivosti o pokožku na prirodzenejšie, pomáha napríklad tvárové tonikum, ktoré má pH vyhovujúce vašej pleti a nezabúdajte, že kľúčovou vecou je hydratácia.

Tiež stojí za to vyskúšať:

  • obmedzte každodenné používanie make-upu
  • dbajte na vyváženú a na živiny bohatú stravu
  • používajte domáce pleťové masky proti čiernym bodkám

Prostriedky proti čiernym bodkám

Najúčinnejším domácim receptom na zbavenie sa čiernych bodiek je niekoľko krokový postup, ktorý sa ja osobne snažím robiť pravidelne. Začínam doma vyrobeným peelingom na tvár alebo naparovaním – aby sa mi otvorili póry. Keď je moja pleť čistá a poriadne pripravená, nasleduje detoxikačná a výživná maska, ktorú si tiež vyrábam sama. Po zmytí masky použijem tonikum, ktoré obnoví správne pH pokožky a zanechá moju pleť neskutočne sviežu. 

Čo nám ešte môže pomôcť zbaviť sa čiernych bodiek?

  • Zelený čaj (obrovský zdroj antioxidantov)
  • Ovsené vločky (vynikajúco absorbujú kožný maz z povrchu pokožky) 
  • Vaječný bielok (funguje ako obklad, ktorý odopcháva póry)
  • Liečivé íly (detoxikujú pleť, čistia a sťahujú kožné póry)
  • Aktívne uhlie (odstraňuje toxíny a nečistoty)

Toto určite nie sú všetky látky, ktoré by vám mohli pomôcť v boji proti čiernym bodkám, ale sú to tie, ktoré naozaj veľmi pomohli mne a ktoré vám z celého srdca odporúčam vyskúšať. Je dobré ich kombinovať s rôznymi prírodnými kozmetickými olejmi alebo bylinnými hydrolátmi- tieto kombinácie sú tiež veľmi účinné. 

Vysvetlenie zložiek starostlivosti o pleť
Najlepší produkt na báze hodvábu? Recenzia na Nanoil Liquid Silk Hair Conditioner

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *